denizli

denizli oto kiralama
Denizli Rent A Car
02 Mart 2020

Denizli Gezi Rehberi – Denizli’de Gezilecek 6 Yer (Denizli Turistik Yerler)

1 - Pamukkale
Denizli Gezilecek Yerler Pamukkale

Pamukkale, belki de Türkiye’nin en gözde turistlik yerlerinden biri konumunda bulunmaktadır. Yılın her mevsiminde çok fazla yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Ziyaretçilerini tıpkı bir gelin gibi karşılayan bembeyaz travertenleri siz de gezmek istemez misiniz? Cevabınız Evet ise, ve şehir dışından ziyaret edecekseniz, mutlaka Denizli rent a car hizmetinden yararlanmalısınız. Bolca vaktiniz varsa, yazımızın devamında bahsetmiş olduğumuz birçok yeri de görme fırsatınız olabilir. Şehir içi araçlarla gezi mümkün olsa da araç kiralama ile daha rahat edebileceğinizi de unutmamalısınız.

Peki, Pamukkale hakkında bilmeniz gerekenler tam olarak neler?

Antik çağdan beri var olan Pamukkale Travertenleri aynı zamanda dünyanın sekizinci harikası olarak da kabul görmektedir. Pamukkale sadece görüntüsüyle değil, şifalı suyu sayesinde de ziyaretçi çekmektedir. Kalsiyum oksit içeren termal suyu sayesinde belki siz de birçok rahatsızlığınıza şifa bulabilirsiniz.

2 - Laodikeia Antik Kenti
Denizli Gezilecek Yerler Laodikeia

Yolunuz Denizli’ye ve hatta Pamukkale’ye düşmüş ise, geçmişi M.Ö 3. YY’a dayanan Laodikeia Antik Kenti’ni görmeden gitmek de olmaz. Seleukos Kralı II. Antiokhos, bu Helenistik kenti karısı Laodike adına kurmuştur. Laodikeia, Hristiyanlığın ilk yedi klişesinden birine de ev sahipliği yapmaktadır. Geçmişinden dolayı Hristiyanlık dünyasının en önemli ve eski kutsal yapılarınan biri olacak kabul edilmektedir. Kent içerisinde stadyum, tiyatro, gimnazyum, tapınak, hamam, anıtsal caddeler, Peristylli evler, anıtsal giriş kapıları bulunmaktadır. Laodikeia Antik Kenti hakkında detaylı bilgi için de blog sayfamıza göz gezdirmeyi unutmayın.

3 - Tripolis Antik Kenti – Buldan
Denizli Gezilecek Yerler Tripolis

Tripolis Antik Kenti, Denizli ili Merkezine 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. Denizli’nin buldan ilçesinde bulunan bu antik kentin geçmişi M.Ö 5500 yıllarına dayanmaktadır. O dönemin zengin ailelerine ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Kent içerisinde, tiyatro, stadyum, agora, klise, şehir meclisi gibi birçok yer bulunmaktadır. Kentte yaşam M.Ö 5500 yılında başlamış, M.S 13. YY’a kadar devam etmiştir. Tarihi yaşamak isteyenler için gidip görülmesi gereken bir yer.

4 - Tokalı (Akdağ) Kanyonu – Çivril
Denizli Gezilecek Yerler Tokalı Kanyonu

Denizli Oto Kiralama ile ya da şehirler arası otobüsler ile Denizli’den Çivril ilçesine ulaşım sağlayarak, Tokalı Kanyonuna ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 20 KM’lik alana ulaşan bu kanyonda vakit geçirmeye doyamayacaksınız. Yerlileri tarafından efsanesi bile bulunan bu kanyon, 1200 mt uzunluğa ve bıçakla kesilmiş gibi görünen kayalıklara sahiptir. Tamamı 7-8 saatte geçilebilen Tokalı Kanyonu, yer yer 4 metre yer yer de 1.5 mt genişliğe sahip akarsudan oluşmaktadır.

5 - Karahayıt Kaplıcaları
Denizli Gezilecek Yerler Karahayıt Kaplıcaları

Pamukkale’nin 5 kilometre kuzeyinde, Karahayıt kasabasında bulunan karahayıt kaplıcaları dağıttığı şifalar ile bilinmektedir. Ülkemizin kaplıca tesisleri bakımından önemli bir yere sahiptir. Şifa bulmak isteyen binlerce insanın akın ettiği bu yeri siz de mutlaka görmeli ve ziyaret etmelisiniz. Yeraltından gelen ve sıcaklığı 60 dereceye ulaşabilen kırmızı suyu mutlaka tatmalısınız. Denizli kiralık oto ile sadece yarım saat içerisinde Denizli merkezden ulaşım sağlayabilirsiniz. Kırmızı sudan içebilir veya cildinize iyi gelebilecek termal çamurdan da yararlanabilirsiniz.

6 - Bekilli Deresi Rafting
Denizli Gezilecek Yerler Bekilli Deresi Rafting

Doğa sporu tutkunlarının son zamanlardaki gözde yeri olan Bekilli deresi belki bir sonraki durağınız olabilir. Özellikle hafta sonunu daha kaliteli geçirmek isteyenlerin aktivite planlaması içerisinde yer vermesi gereken yerlerden birisi olarak kabul edilebilir. Yılın her ayında rafting yapma imkanı sunan Bekilli deresi, Türkiye’nin en iyi 10 rafting alanı arasında da yerini almıştır. Yaklaşık 2 saat sürmektedir ve 9.5 km uzunluğa sahiptir. Ancak şunu da unutmamalısınız. Bu parkur, rafting’e yeni başlayanlar için çok da uygun değildir. Denizli rent a car ile ulaşım sağlayıp, Çal parkurunu denemek yeni başlayanlar için daha uygun olabilir.